Naszą firmę założył w 1989 Marcin Kowalski – nasz tata. Inspiracją do stworzenia fabryki z dekoracjami świątecznymi był dla niego nasz dziadek, który własnoręcznie wykonywał ozdoby z drewna. Od 2007 roku firma przekazana została nowemu pokoleniu rodziny Kowalskich. Zapraszam Państwa do przeczytania procesu tworzenia naszych bombek.
Bartosz Kowalski
Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu od podstaw szklanych ozdób formowych. W swojej ofercie mamy około 700 różnych kształtów. Jednak dużą częścią naszej produkcji są też bombki personalizowane, tworzone na specjalne zamówienie. Najczęściej zamawiającymi spersonalizowane ozdoby są firmy, które dbając o swoich klientów tworzą dla nich unikalne wzory z logiem firmy. Tworzymy oryginalne bombki dla firm z całego świata; banków, korporacji, firm odzieżowych, zespołów muzycznych, jak również dla rządu.
PROJEKT
Proces tworzenia każdej szklanej ozdoby choinkowej rozpoczyna się z burzy myśli powstających w głowie projektanta, który poprzez rysunki czy zdjęcia inspiracji przelewa je na papier. Nie każdy kształt jest możliwy do realizacji w późniejszych etapach. Trzeba przemyśleć już na wstępie kąty, wielkości i szerokości bombki.
RZEŹBA I ODLEW
Następnym etapem jest przetworzenie rysunku na rzeźbę. Najpierw powstaje wzór z plasteliny, po zatwierdzeniu dopracowywany jest w rzeźbie gipsowej. Kiedy rzeźbiarz ukończy już swoją formę, możemy ją przekazać dalej do odlewni, gdzie wykonujemy odlew z aluminium. Każdy odlew musi przejść przez ręce grawera, który wydobywa z niego detale, które nie zostały idealnie odwzorowane z rzeźby. Tak przygotowaną formę możemy przekazać dmuchaczowi.
DMUCHANIE
Ozdoby są u nas są wydmuchiwane tą samą technologią, która była używana już 100 lat temu. Bombki dmuchane są z cienkiego szkła sodowego w postaci szklanych rur dostępnych w hutach szkła. Aby szkło było gotowe do kształtowania dmuchacz rozgrzewa szklaną rurę za pomocą palnika do 900 stopni Celsjusza. Poprzez odciąg podtrzymujący pracownik wdmuchuje do niej powietrze, aby utworzyć kształt oliwki, który następnie wkładany jest do formy aluminiowej i zamykany. Po zamknięciu formy dmuchacz wdmuchuje powietrze po raz kolejny aby szkło wypełniło formę tworząc oczekiwany kształt bombki. Praca dmuchacza jest bardzo wymagająca i wymaga dużej precyzji przy kształtowaniu szkła.
SREBRZENIE
Kiedy szkło wystygnie jest gotowe do procesu srebrzenia. Do wnętrza wydmuchanej bombki wstrzykiwany jest azotan srebra. Substancja znajdująca się w szklanej formie po zanurzeniu w ciepłej wodzie staje się lustrzana, srebrzysta, nieprzezroczysta. Zabieg ten wykonuje się po to, aby farby które zostaną użyte do dekoracji ozdoby były bardziej wyraziste. Po procesie srebrzenia każda bombka jest dokładnie myta.
MALOWANIE I DEKOROWANIE
Kiedy szkło już dokładnie wyschnie po procesie srebrzenia można przystąpić do malowania form farbami za pomocą pędzelków. Należy wspomnieć, że po nałożeniu każdego koloru lakier musi wyschnąć aby możliwe było nałożenie kolejnego. Jest to bardzo pracochłonny etap. Każda ozdoba ma swoją niepowtarzalną dekorację, która została wybrana podczas tworzenia pierwszych wzorów. Bombka dekorowana jest również brokatem, koralikami czy kamieniami.
PAKOWANIE
Gdy bombka już wyschła można odciąć szklany odciąg podtrzymujący, który był pomocny w poprzednich etapach tworzenia. Umiejętność przy odcinaniu ozdób jest bardzo ważna. Przy drobnym błędzie bombka może pęknąć. Kiedy już zakończymy ten najmniej przyjemny proces, możemy przystąpić do zakładania kapsli z zawieszkami, dzięki którym możemy umieścić ozdobę na choince. Ostatnim etapem jest pakowanie bombek do pudełek, które zabezpieczą je w transporcie.
Proces tworzenia szklanych ozdób choinkowych jest bardzo czasochłonny i wymagający. Na jedną bombkę pracuje wiele ludzi, którzy robią to z pasją i zaangażowaniem. Cieszmy się tym jedynym okresem w roku kiedy możemy je podziwiać na choinkach w naszych domach. To one również tworzą magię Świąt ! Będzie nam niezmiernie miło gościć w Państwa domach ! Wesołych Świąt !